Czytam właśnie książkę Davida M. Bussa, p.t. "Zazdrość - niebezpieczna namiętność. Dlaczego zazdrość jest nierozłączna z miłością i seksem".
Książka ciekawa, psychologicznie naukowa acz przystępna, poparta badaniami - jednak ja staram się wyłowić z niej, a raczej oddzielić od ważnej skądinąd (tyleż naukowo, co i marketingowo) strony seksualnej, owo wspomniane we wstępie do niniejszej książki zestawienie definicji zazdrości. Za moment już oddam głos autorowi cytując rzeczony wstęp. Pozwolę sobie jednak w tym oto miejscu wtrącić, >zaznaczyć< , podkreślić i wytłuścić pewną ciekawą, lecz zbyt często pomijaną zbieżność czy raczej tożsamość definicji, która przykuła moją uwagę dużo bardziej niż ten oto obrazek Muncha
Edvard Munch, Jealousy, 1896 |
ZAZDROŚĆ
=
NAMIĘTNOŚĆ
=
PASJA
Zazdrość to mądrość emocjonalna...
D.M Buss
Historia każdej żyjącej istoty ludzkiej to, z ewolucyjnego punktu widzenia, historia sukcesu. Gdyby naszym przodkom nie udało się przeżyć ery lodowcowej, okresów suszy, plag czy ataków drapieżników, nie byliby oni - z definicji - naszymi przodkami. Jeśli któryś z nich nie potrafiłby współdziałać z grupą - a przynajmniej z niektórymi z jej członków - lub upadłby poniżej pewnego minimum w hierarchii społecznej, z pewnością spotkałaby go niechybna śmierć, będąca wynikiem wyłączenia z grupy. Gdyby choć jednemu nie udało się wybrać partnerki, zalecać się do niej i stworzyć z nią pary, nienaruszony wcześniej łańcuch pokoleń zostałby nieodwracalnie zerwany, a my (z racji nieistnienia) nie moglibyśmy opowiadać ich historii.
Każdy z nas zawdzięcza swoje istnienie tysiącom pokoleń przodków, którym się powiodło. Jako potomkowie odziedziczyliśmy po nich namiętność i pasję, dzięki którym odnieśli sukces. Namiętność i pasja są motorem naszego działania w naszej podróży przez życie, w czasie której walczymy o przetrwanie i dążymy do zdobycia pewnej pozycji społecznej oraz stworzenia związków z innymi ludźmi.
Często zawężamy znaczenie słowa namiętność i kojarzymy je z seksem lub miłością - ogniem uczuć lub nieustannym pożądaniem. Ma ono jednak szersze znaczenie - odnosi się do wewnętrznego napędu i zapału, które sa siłą popychającą nas do przodu w naszych życiowych poszukiwaniach i dążeniach.
(...) Choć powszechnie pasja i namiętność są postrzegane, jako przeciwieństwo rozumu i racjonalności oraz jako siły, które należy poskromić i ujarzmić, właściwe ich zrozumienie pozwoli na dostrzeżenie w nich przejrzystej logiki, precyzyjnego celu oraz niezwykłej mądrości i sensu (...)
Mam nadzieję, że o tak rozumianej, trójwarstwowej emocji dowiem się czegoś więcej przeczytawszy całą książkę p. Bussa. Dajcie znać, jeśli macie jakieś własne komentarze do w.w. pozycji lub tematu.
____
* gwoli jasności z ang. 'shakes' - forma trzeciej osoby l.poj. czasownika 'trząść', oraz 'pear' - gruszka